5 Zastosowań Naklejek Na Klawiaturę + Prawdziwe Historie Klientów

przez Sebastian Kończak, zaktualizowane Mar 2023

Gdy w 2013 roku na moim laptopie wylądował pierwszy zestaw naklejek na klawiaturę, znajomi pukali się w czoło i z niedowierzaniem patrzyli gdy rozwijaliśmy nasz pierwszy sklep internetowy. Dziś - prawie 10 lat później - praktycznie każdy z moich bliskich skusił się na własny komplecik, a na całym świecie mamy dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów. Co sprawiło że zaczęliśmy oklejać swoje laptopy? Opowiem Ci dla kogo tworzymy naklejki na klawiaturę.

Spis treści tego artykułu:

  1. Naprawa przetartych liter na klawiaturze
  2. Zachowanie maksymalnej wartości leasingowanego laptopa
  3. Zmiana koloru klawiatury bez utraty gwarancji
  4. Spolszczenie klawiatury
  5. Pisanie w kilku językach na jednej klawiaturze

1. Naprawa przetartych liter na klawiaturze

Rosnące ceny sprzętu elektronicznego już nikogo nie zaskakują, zwłaszcza jeżeli rozważamy wyższe półki cenowe. Decydując się na laptopa w stylu Dell G15 czy Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1, oczekujemy trwałości, a nie chińszczyzny na kilka miesięcy.

Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że czasy kiedy klient wchodzi do Media Markt i bierze cokolwiek są skończone. Zwłaszcza po pandemii, gdy naszym oknem na świat był laptop, staliśmy się wyrafinowanymi użytkownikami, którzy bardzo dobrze wiedzą czego oczekują od swojego komputera. Mając już upatrzone urządzenie, w cenie 2 średnich krajowych i odrobinę wsparcia mentalnego ze strony partnera/partnerki decydujesz się finalnie na zakup.

But wait.., nagle w głowie kłębią się wspomnienia wyświechtanych przycisków, aż do starcia liter, oraz zgryźliwe uwagi szwagra, że tego laptopa to bynajmniej niemiec pod kocem nie trzymał. Kończysz bez laptopa i za te pieniądze fundujesz całej rodzinie weekend w spa. Czy słusznie?
 

Jedna z naszych klientek, Pani M. zgłosiła się do nas z pewnym problemem. Na jej nowiuteńkim gamingowym laptopie MSI po kilku tygodniach zaczęła się ścierać wierzchnia warstwa klawiszy, ale jedynie na literach: W, A, S, D. Reklamacja producenta została odrzucona, zatem klientka zgłosiła do nas pacjenta i zapytała, co możemy zrobić. Z początku wydawało mi się to nieprawdopodobne, że tak drogi laptop wyciera się jedynie na kilku literach. Po krótkiej rozmowie, okazało się że nasza klientka, jak to trafnie opisała, "gra w grę". Czyli używa przycisków WASD dość intensywnie. W ciągu tygodnia pobraliśmy wymiary klawiatury i przygotowaliśmy zestaw ratunkowy: 10-krotnie powielone litery, z powiększoną czcionką i dodatkową rameczką dla łatwiejszej nawigacji podczas wymagającej pracy gamera. Podobno naklejki działają jak złoto :)
 

2. Zachowanie maksymalnej wartości leasingowanego laptopa

Zamiast wydawać jednorazowo sporą gotówkę na sprzęt, czasem lepiej jest wziąć leasing. Rozwijasz firmę? Zapewne czeka Cię to samo co naszych klientów - będziesz potrzebować różnych urządzeń dla siebie i pracowników - raz z większym ekranem, raz o lepszym dysku, a innym razem takich które mieszczą się w torebce.

iPad Pro 12.9" z rewelacyjną klawiaturą Smart Folio zamiast standardowego lapka? Voilà! Księgową denerwuje nowy MacBook Air 13", który nie ma wyjścia USB, za to 3 przejściówki do monitora i za ciężką ładowarkę? Pas de problème, oddajesz delikwenta i wymieniasz na nowego Lenovo IdeaPad.

Rozumiesz do czego zmierzam? Kupowanie sprzętu na własność i na zawsze, zwłaszcza w ilości większej niż 1 sztuka oznacza, że raczej wybierzesz leasing. A leasing wiąże się z oddaniem i wymianą urządzenia gdy przyjdzie na to czas. I można to zrobić bez większej straty pod warunkiem, że sprzęt jest zadbany.

Nasz stały klient, Pan Thibault, starszy kupiec w międzynarodowej korporacji, zdradził mi że niektóre MacBooki z jego firmy straciły...70% na wartości w porównaniu z urządzeniami o tych samych parametrach, ale w lepszym stanie wizualnym. Zazwyczaj nie zajmuje się on takimi sprawami, ale w tym przypadku chodziło o dużą oszczędność budżetu, więc postanowił się z nami skontaktować. Zauważono, że u pracowników anglojęzycznych, na literach A, J, K oraz lewej krawędzi spacji powstały przetarcia które 'postarzały'  klawiaturę, a jej fizyczna wymiana była nieopłacalna ze względu na duże koszty części zamiennych i konieczność oddania urządzenia do serwisu na kilkanaście dni. Analogicznie, u pracowników japońsko-języcznych, którzy ponadto używali zewnętrznej Magic Mouse zamiast gładzika, przetarcia pojawiły się na innych literach. Wspomniane MacBooki Pro, pomimo przyzwoitych parametrów sprawiały wrażenie niesprawnych, więc leasingodawcy nie byli skłonni do negocjacji podczas wymiany na nowe modele. A było ich sporo do wymiany. Jak pomogło Keyshorts? Przygotowaliśmy personalizowane naklejki dla każdego modelu na całą klawiaturę, dzięki czemu udało się zakryć defekty i uzyskać maksymalnie 'naturalny' efekt. Następnie MacBooki zostały sprzedane na rynki europejskie w znacznie lepszych cenach niż oferował leasingodawca. Jednak nauka wyniesiona z tej lekcji była bezcenna dla działu zakupów. Od tamtej pory, gdy w firmie Pana Thibault planuje się leasingowanie nowych komputerów, od razu dostaję maila z listą modeli dla których mamy przygotować transparentne naklejki ochronne. Plus jedna naklejka na klawiaturę w panterkę na Magic Keyboard...dla księgowej :)

3. Zmiana koloru klawiatury bez utraty gwarancji producenta

Komputer może być nieziemsko wydajny, mieć dysk bez końca i taką kartę graficzną, że już nic nie powstrzyma Cię przed rozwijaniem swoich pasji. A do tego dobrą cenę. Jednym z takich modeli jest HP Pavilion x360 Laptop 14-dy0009nw. Nasz ulubieniec ze względu na popularność, estetyczny wygląd i dostępność. Niestety, posiada on pewną wadę. Przy dziennym świetle litery są kompletnie nieczytelne.

Jeżeli ktoś z Twoich znajomych często robi literówki, sprawdź na jakim laptopie pracuje - stawiam kawę, że w połowie przypadków będzie to srebrna klawiatura z jasnymi literami i białym podświetleniem. Idealne połączenie, aby w pierwszej kolejności lekko się zdenerwować, pójść po nowe okulary, a gdy to nie pomoże - oddać laptopa młodemu bratankowi. Ale nie ma takiej potrzeby!

Mirella, jedna z naszych klientek pod drugiej stronie oceanu, upatrzyła idealny prezent dla swojej mamy. Piękny, srebrny HP z podświetlaną klawiaturą i dodatkowo wielkimi literami. Wyższy level komfortu w porównaniu z Chromebookiem na którym mama Mirelli już niczego nie widziała bez okularów. Nowy laptop zdawał się być idealny dla 75-letniej mamy, która aktywnie koresponduje mailowo z koleżankami na całym świecie i dodatkowo pisze sekretną książkę kulinarną dla wnuków. Prezent z początku przypadł do gustu, rodzina z niecierpliwością wyczekiwała dalszych przepisów. Jednak jak na złość, nowy laptop okazał się być gorszy od poprzednika z uwagi na zbyt mały kontrast pomiędzy znakami, a kolorem klawiatury. Mama Mirelli po prostu nie widziała liter na klawiaturze gdy zabierała się do pisania w swojej słonecznej kuchni, zatem jakiekolwiek pisanie mogło odbywać się jedynie wieczorem, gdy wreszcie blask podświetlanej klawiatury łaskawie umożliwiał nawigację znaków. Po otrzymaniu zapytania jak możemy pomóc, w 2 tygodnie uwinęliśmy się z przygotowaniem naklejek na klawiaturę: z matowym wykończeniem, aby refleksy światła się nie odbijały, z czarnymi literami, oraz błękitno-metalicznym tłem, które fantastycznie koresponduje z obudową laptopa. W tym przypadku tylko tyle wystarczyło, aby przywrócić komfort pisania przy dziennym świetle. Jako podziękowanie dostałem sekretny przepis na serniczek z malinami. Kocham moją pracę :)

4. Spolszczenie klawiatury

Laptop kupiony podczas wakacji we Włoszech? Omyłkowo Twój szef zamówił dla Ciebie hiszpańskiego ThinkPada? A może trafiła Ci się super okazja kupienia sprzętu w dobrej cenie i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie niemiecka klawiatura? To nie problem. 

Pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiasz, ale na całym świecie można nabyć laptopy w kilkudziesięciu wersjach językowych. Dla oszczędzenia kosztów produkcji, zwykle na gotowym sprzęcie dostępny jest tylko jeden z potencjalnych 5 układów które oferuje system operacyjny. Z kolei w zależności od kraju dystrybucji, poszczególne modele mają inną ilość oraz kształt przycisków, np. MacBook kupiony w Japonii posiada węższą spację niż jego europejski odpowiednik, a ten same model kupiony w UK będzie miał inny kształt entera, niż ten z Francji. Przykład z ostatniego roku: 

Hej Keyshorts! Kupiłem laptopa Lenovo Thinkpad T14 w Niemczech i na mojej klawiaturze wiele znaków nie zgadza się z tym, co wyświetla się podczas pisania po polsku. Na przykład, zamienione są litery Y oraz Z. Również w prawej części klawiatury są znaki których nie potrzebuję typu ü, ö, ä i nie mam przecinków i nawiasów tam gdzie tego potrzebuję. Pomożecie?

Pomożemy :) Najszybciej będzie jeżeli zerkniesz na naklejki spolszczające. To jest komplet, który można dowolnie skonfigurować pod względem ilości przycisków, stopnia dopasowania i oczywiście koloru. Bestseller od lat, uratował już niejedną klawiaturę. Teraz możesz nabyć swój nowy laptop dokładnie tam, gdzie akurat przebywasz i uprzedzając kolejne pytanie - tak, dostarczamy też poza Polskę.


5. Piszesz w kilku językach

O ile pisanie jednocześnie po polsku i angielsku nie jest specjalnym problemem jeżeli laptop został kupiony w Polsce, to sprawa zaczyna się komplikować w przypadku pozostałych języków. Najbardziej dotkliwie brak odpowiedniej klawiatury odczuwają osoby, które na co dzień komunikują się na przykład po koreańsku, arabsku, litewsku. W tym przypadku pozostaje nauczyć się przycisków na pamięć, lub kupić komputer bezpośrednio w kraju, gdzie taki układ klawiatury jest standardem.

Całe szczęście, w Keyshorts specjalizujemy się nawet w bardzo rzadkich u nas językach jak Tamilski czy Bengalski i możemy na jednej klawiaturze połączyć do 5 różnych języków na raz. Przykład z 2019 roku:

Zoe, ambitna menedżerka pracująca w firmie IT przez lata nie mogła znaleźć urządzenia, które umożliwiłoby jej pisanie w języku francuskim oraz chińskim. O ile problem braku francuskiej klawiatury rozwiązała zwracając się do szefa z prośbą o zakup MacBooka we Francji, o tyle na dodanie chińskich znaków nie było szans. Aby oszczędzić sobie nerwów, kupiła jeszcze małą zewnętrzną klawiaturę z układem chińskim. Niestety, tak jak przypuszczała był on w parze z... układem angielskim QWERTY, do tego chińskie znaki były w aż trzech różnych układach - standard w gotowych klawiaturach chińskich. Jak sama przyznaje - było dość komiczne, kiedy musiała za każdym razem odłączać klawiaturę aby pisać w układzie AZERTY, bo wszelkie próby szukania francuskich znaków na chińsko-angielskiej klawiaturze kończyły się ogromnym stresem. Od momentu trafienia do naszego sklepu minęło 3 tygodnie a mogła już rozpocząć oklejanie klawiatury nowymi naklejkami. Od tamtej pory może mieć dokładnie taki komputer jaki chce, z układami francuskim i chińskim Zhuyin, a jedynie przy zmianie sprzętu wysyła do nas zamówienie na nowe komplety. 

Jak widzisz, na każdy problem z klawiaturą jest rozwiązanie (przynajmniej jedno) bez względu na model urządzenia i miejsce jego zakupu. Mam nadzieję, że wśród opisanych powyżej zastosowań znajdziesz to, które jest dla Ciebie i będę mógł Ci pomóc. W sprawie zamówień indywidualnych zapraszam na stronę sklepu z naklejkami na klawiaturę Keyshorts.


Podziel się tym artykułem ze światem:

Sebastian Kończak
Sebastian Kończak

Człowiek-orkiestra i współtwórca Keyshorts. Piszę o pracy z domu, produktywności, e-commerce i klawiaturach.

Naklejki na klawiaturę Keyshorts
Klawiatury projektowane są dla mas. Naklejki Keyshorts projektowane są jedynie DLA CIEBIE. Zakryj oryginalny układ klawiatury lub dodaj więcej języków i zachowaj podświetlenie liter. Możesz też po prostu udekorować klawiaturę aby chronić ją przed zużyciem.
Zamów Teraz
Back to top